Philharmonia Orchestra
Santtu-Matias Rouvali
Seong-Jin Cho
Το θρυλικό σύνολο, υπό τον Santtu-Matias Rouvali, ερμηνεύει έργα Rossini καιTchaikovsky και πλαισιώνει τον Κορεάτη Seong-Jin Cho
στο δεξιοτεχνικό Δεύτερο Κοντσέρτο για πιάνο του Prokofiev
Σάββατο 7 Μαΐου | 20:30
Αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης
H προπώληση έχει αρχίσει!
![](https://palko.gr/wp-content/uploads/2022/04/image-3-150x150.png)
Philharmonia Orchestra. Ένα βρετανικό σύνολο 80 επίλεκτων μουσικών από 16 χώρες που έχει συνδέσει το όνομά του με μαέστρους-θρύλους του 20ού και 21ου αιώνα: Toscanini, Klemperer, Furtwängler, von Karajan,Muti, Salonen. Μια ορχήστρα με 76 χρόνια συνεχούς δισκογραφικής παρουσίας, πάνω από 1 εκ. ακροατές σε διαδικτυακές μουσικές πλατφόρμες, εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητές στο online κανάλι της και 4 βραβευμένα ψηφιακά projects στο βιογραφικό της.
Η ιστορική Philharmonia Orchestra υποδέχεται φέτος στο πόντιουμ τον νέο της βασικό αρχιμουσικό, τον Φιλανδό Santtu–Matias Rouvali [Σάντου-Ματίας Ρόουβαλι], που διευθύνει κάθε έργο σαν να ήταν μια χορογραφία: με ρυθμική ακρίβεια και ισορροπημένη ομορφιά διατηρώντας πάντα τη ροή των μουσικών φράσεων. Αυτή τη σεζόν, περιοδεύουν μαζί για πρώτη φορά σε Βρετανία, Ρουμανία, Φιλανδία, Ισπανία, Ιαπωνία και Χονγκ Κονγκ.
![](https://palko.gr/wp-content/uploads/2022/04/image-4-150x150.png)
Θα βρεθούν στην Ελλάδα και στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών το Σάββατο 7 Μαΐου στις 8:30 το βράδυ για μία και μοναδική συναυλία στην Αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης, με προσκεκλημένο τους τον νοτιοκορεάτη πιανίστα Seong–Jin Cho [Σονγκ-Τζιν Τσο]. Περιζήτητος σολίστ της γενιάς του και βραβευμένος σε σημαντικές διεθνείς καλλιτεχνικές διοργανώσεις, όπως οι Διαγωνισμοί Chopin της Βαρσοβίας, Tchaikovsky της Μόσχας και Hamamatsu της Ιαπωνίας, ο νεαρός βιρτουόζος θα αναμετρηθεί, στην εμφάνισή του στο Μέγαρο, με το υπερβατικής δυσκολίας Δεύτερο κοντσέρτο για πιάνο και ορχήστρα σε σολ ελάσσονα του SergeyProkofiev [Σεργκέι Προκόφιεφ].
Το διάσημο λονδρέζικο σύνολο θα παρουσιάσει επίσης την Εισαγωγή από την όπερα «Σεμίραμις» του Gioacchino Rossini [Τζοακκίνο Ροσσίνι] και τη Συμφωνία αρ. 4 σε φα ελάσσονα του Pyotr IlyichTchaikovsky [Πιοτρ Ίλιτς Τσαϊκόφσκι].
Η προπώληση έχει αρχίσει!
Τιμές εισιτηρίων
15 € (φοιτητές, νέοι έως 25 ετών, άνεργοι, ΑμεΑ, 65+, πολύτεκνοι) ● 22 €● 36 €
50 € ● 60 € ● 70 € ● 80 €
Διάρκεια
2 ώρες (με διάλειμμα)
Στη συναυλία θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα υγειονομικής προστασίας. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
https://www.megaron.gr/metra–prolipsis–kata–tou–covid-19-sto–megaro–mousikis–athinon/
Πληροφορίες
https://megaron.gr
https://www.facebook.com/megaron.gr
https://www.instagram.com/megaron_athens/